Biblioteka Sansovina

Libreria Sansoviniana zwana również Biblioteką Starą (Libreria Vecchia). Stoi frontem do Pałacu Dożów, po drugiej stronie Piazzetty. Ta pełna wdzięku, elegancji i harmonii budowla stanowi wybitne dzieło J.Sansovina. Prace rozpoczęte w 1536 r. zostały zakończone przez V.Scamozziego w 1588 r. Architektura pałacu powtarza tradycyjny motyw wenecki portyku i loggii, rozwiązany w stylu późnego renesansu. Pierwszą kondygnację tworzy portyk o półkolumnach doryckich, wspartych o filary, a wzniesiona nad nim loggia, otoczona balustradą na półkolumnach jońskich. Nad loggią umieszczony jest piękny, bogato rzeźbiony fryz. Całość wieńczy attyka z balustradą, ozdobiona posągami i narożnymi obeliskami.

Pałac mieści w swych murach Muzeum Archeologiczne i Wystawę Zabytków Biblioteki Marciana, na którą wchodzimy przez portal środkowy, ozdobiony 2 gigantycznymi kariatydami dłuta A.Vittorii. Do wnętrza prowadzą okazałe schody imitujące Złote Schody Pałacu Dożów. Wchodzimy do westybulu. Na suficie Mqdrość, późne dzieło Tycjana. W witrynach różne rodzaje opraw książkowych: srebrne, pozłacane, wysadzane drogimi kamieniami, wytłaczane w skórze, pochodzenia bizantyńskiego, weneckiego, włoskiego i obcego z X-XII w.

Wielki salon zdobi piękny sufit z malowidłami przedstawiającymi figury symboliczne, bóstwa pogańskie, alegorie nauk, wykonane przez różnych malarzy pod kierunkiem Tycjana. Na ścianach 12 portretów filozofów pędzla Veronesa, Tintoretta i Schiavoniego. W witrynach zbiór miniatur i starych ksiąg od IX-XVI w. w tym ewangeliarze bizantyńskie z IX-XI w., wydanie Boskiej Komedii z miniaturami lombardzkimi z XIV w., Historia Aleksandra Wielkiego z miniaturami perskimi z XV w., zielnik z XV w., oraz cenne starodruki weneckie zwane aldynami, drukowane specjalną kursywą, której twórcą był Aldo Manuzio, drukarz wenecki. Z jego oficyny, założonej pod koniec XV w. w okresie rozkwitu weneckiego drukarstwa, wychodziły niezwykle estetyczne wydania klasyków starożytnych. W małej witrynie, w głębi sali - sławny cenniejszy rękopis europejski, ze względu na perfekcję miniatur i doskonały stan zachowania. Miniatury wykonane przez artystów flamandzkich z końca XV w., m.in. H.Memlinga i Gherarda di Gand. Brewiarz składa się z 831 kartek pergaminowych, obejmujących kalendarz z 24 znakomitymi miniaturami całostronicowymi, 69 ilustracji epizodów ze Starego i Nowego Testamentu, tajemnice religii i żywoty świętych. Stanowił własność kardynała D.Grimaniego, którego wizerunek umieszczony jest na oprawie.

Z podestu schodów wejście prowadzi do małej salki, gdzie eksponowana jest słynna mapa świata, wykonana przez kamedułę Ojca Mauro (Fra Mauro) w 1459 r. Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico). Jedno z największych muzeów archeologicznych we Włoszech, gromadzi zbiór rzeźb antycznych, w tym unikalną kolekcję rzeźby greckiej (wiele oryginałów) i rzymskiej rzeźby portretowej. Zapoczątkowane zbiorami kardynała D.Grimaniego, później wzbogacone darami patriarchy Akwilei i rodzin patrycjuszowskich.

+ dodaj wypowiedź
© 2010-2022
sql: 3 time: 0.023291826248169 sec