Fondamenta del Arsenal

Arsenał został założony przez doże O. Faliera w 1104 r. i miał służyć konstrukcji okrętów wojennych i handlowych Republiki. Rozbudowany znacznie w następnych wiekach stał się centrum militarnym Serenissimy. Tu znajdowały się fabryki broni i amunicji oraz odlewnie dział armatnich. W okresie świetności Republiki w Arsenale pracowało 16 tys. robotników.

W zimie , w czasie największego nasilenia robót zwiedził go Dante, który byl ambasadorem Florencji przy Republice Weneckiej. Upamiętnił swoją wizytę i podziw dla ciężkiej pracy w strofach XXI Pieśni Boskiej Komedii (Piekło), które wyryte zostały na tablicy pamiątkowej z lewej strony portalu. W XVI w. w Arsenale skonstruowano specjalną budowlę do przechowywania Bucintoro wielkiej i sławnej weneckiej galery paradnej. W XIX w., po modernizacji stoczni, wychodziły stąd wspaniale wyposażone okręty wojenne.

Wieże Arsenału w Wenecji
Wieże Arsenału w Wenecji
Wejście do Arsenału strzeżone są przez dwie wieże. Ozdobione są one marmurowymi blankami. Arsenał był ogromnym kompleksem stoczni okrętowych. Tu znajdowały się fabryki broni iForum wypowiedzi:

  • wiktoriopedia wiktoriopedia

    To sporych rozmiarów muzeum będzie nie lada gratką dla miłośników okrętów, lecz zainteresuje również tych, którzy pragną lepiej zrozumieć historię Wenecji. Wewnątrz budynku zgromadzono oryginalne rzeźbione detale żaglowców, działa, modele najsłyniejszych statków, zabytkowe przyrządy nawigacyjne (kompasy, busole, oktan-ty), pergaminowe locje, sztychy itd. Na zewnątrz, w pawilonach przy rio del'Arsenale, prezentowane są z kolei ciekawe przykłady łodzi i statków.

© 2010-2021
sql: 3 time: 0.011902093887329 sec