Mennica - La Zecca

La Zecca ustawiona jest frontem do morza i przylegająca do Biblioteki Sansovina jest dziełem J.Sansovina. Surowe, masywne formy budynku dawnej mennicy odpowiadały przeznaczeniu budowli. Jednostką monetarną Serenissimy był złoty cekin (zecckino) zwany również dukatem, który dzielił się na 20 soldów, a te z kolei na 12 denarów.

Obecnie mieści się tu Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nazionale Marciana) uważana za jedną z najbogatszych bibliotek Włoch. Zbiory zapoczątkował Petrarka, składając w darze Republice Weneckiej swoje księgi w 1362 r. Jednakże główną podstawą kolekcji stała się biblioteka kardynała Bessarione, patriarchy Konstantynopola, przekazana w darze Wenecji w 1468 r., zawierająca 900 najcenniejszych manuskryptów greckich i łacińskich. W następnych wiekach biblioteka wzbogaciła się o zbiory klasztorne oraz rodzin patrycjuszowskich, posiadające kolekcje ksiąg wschodnich, słowniki i gramatyki wszystkich języków świata.

Dziś liczy około 500 000 tomów, w tym 3 000 inkunabułów i 1000 aldynów (starodruków weneckich z oficyny Aida Manuzia) oraz 13 000 manuskryptów, w tym 1 200 greckich. Za Mennicą znajdują się byłe ogrody królewskie Napoleona, założone w 1808 r. na miejscu dawnych Spichlerzów Zboża Republiki. W środku stoi pełen wdzięku biały pawilonik z XIX w. w stylu neoklasycznym.Forum wypowiedzi:

  • waldek globtrof waldek globtrof

    Zwiedzanie Wenecji polecam co najmniej z przewodnikiem w ręku i to z wcześniejszym poczytaniem o atrakcjach Wenecji na stronach np takich jak ta - bo sam byłem, niby wcześniej trochę się po interesowałem czego się tam spodziewać, i czego szukać... ale jak się okazało po powrocie wielu naprawdę wielu ważnych i ciekawych miejsc i zabytków nie zdołało mi się zobaczyć choć byłem dosłownie kilka-kilkanaście metrów obok. Nie mogę sobie tego teraz darować, ale co zrobić - znów tam jechać...

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.014169931411743 sec