Museo Correr

W Muzeum Correr znajdują się tu zbiory dokumentów, przedmiotów sztuki, pamiątek i zabytków związanych z kulturą materialną i duchową Republiki Weneckiej od XIV do XVIII w. Prócz tego muzeum szczyci się bogatą pinakoteką z dziełami mistrzów malarstwa weneckiego, jak: Bellini, Vivarini, Carpaccio, Lorenzo Veneziano. Nazwę wzięło od imienia patrycjusza weneckiego T.Correra (1750-1830), który przekazał swą bogatą kolekcję w darze dla miasta. Zbiory mieszczące się początkowo w pałacu donatora zostały w 1922 r. przeniesione do obecnej siedziby. Wejście do muzeum pod środkowym portykiem Ala Napoleonica po monumentalnych schodach, stanowiących niegdyś galowe wejście do pałacu królewskiego Napoleona i do wielkiej sali balowej.

I piętro. Zbiory historyczne. W loggii napoleońskiej stare mapy i widoki Wenecji. Wśród nich niezwykle cenna i znana mapa Venetie MD, arcydzieło dokładności, wykonana w 1500 r. przez J. de Barbari.

Sala I dekoracja sufitu i luster w stylu cesarstwa. Znajduje się tu portret T. Correra. W sali dominuje grupa marmurowa Dedal i Ikar (Dedalo ed Icaro), pełna wdzięku rzeźba młodego, zaledwie dwudziestoletniego A. Canovy. Ponadto: portret A. Svaiera (Ritratto di Amadeo Svaier) i rysunek Amor i Psyche (Amore e Psiche) tegoż artysty.

Sala II gromadzi meble i ozdoby w stylu neoklasycznym. Pośrodku stoi wspaniały stół okrągły w stylu cesarstwa, z porcelany angielskiej Weedgwod, ze scenami mitologicznymi (w centrum Sad Parysa).

Sala III na ścianie wielki obraz A. Vicentina Zejście na ląd dogaressy Morosiny (Lo sbarco al Molo delia dogaressa Morosina Morosini Grimani), udającej się na koronację do Pałacu Dożów (1597). Po przeciwnej stronie - Zejście na ląd Katarzyny Cornaro Królowej Cypru (Lo sbarco di Caterina Cornaro Regina di Cipro), znany obraz Aliense.

+ dodaj wypowiedź
© 2010-2022
sql: 3 time: 0.017758131027222 sec