Prokuracja

Procuratie Vecchie ciągną się wzdłuż placu z lewej strony Torre dell'Orologio. Jest to długi (152 m) pałac trzykondygnacyjny, z portykiem o 50 arkadach na smukłych filarach i dwoma piętrami małych arkad wspartych na wytwornych kolumienkach. Całość elewacji wieńczy ozdobny gzyms zębaty, wykonany z marmuru. Pałac rozpoczęty przez M. Codussiego, dokończony przez B. Bon i G.Bergamasca w 1514 r. stanowi piękny przykład weneckiej architektury renesansowej.

Procuratie Vecchie były siedzibą prokuratorów św. Marka, najwyższego po doży organu władzy Republiki, powołanego do życia w IX w. Do ich funkcji należał nadzór nad budową, rozbudową i konserwacją Bazyliki oraz administracja jej dóbr w różnych częściach miasta. Prokuratorzy nosili wspaniałe togi w pawim kolorze, z szerokimi rękawami i aksamitnym kołnierzem.

Budynek Prokuracji Starej
Budynek Prokuracji Starej
Prokuracje Stare ciągną się na długości 152m po lewej stronie Torre dell'Orologio.Trzykondygnacyjny pałac z portykami o 50 arkadach na filarach i dwoma piętrami małych arkad

Prokuracje Nowe (Procuratie Nuove). Znajdują się naprzeciwko Prokuracji Starych. Ta pełna harmonii konstrukcja rozpoczęta w 1584 r. przez V.Scamozziego, została dokończona przez B.Longhenę w 1640 r. Jest to potężny pałac, wsparty na 40 arkadach, trój kondygnacyjny, o porządku doryckim, jońskim i korynckim. Po sprzedaży Prokuracji Starych osobom prywatnym, Nowe stały się siedzibą prokuratorów św.Marka, a w epoce napoleońskiej zostały adaptowane na rezydencję królewską Bonapartego. Po przejściu pałacu na własność państwa większość sal budynku została przeznaczona na siedzibę muzeów: Correr i Walk o Niepodległość.Forum wypowiedzi:

  • tomek tomek

    Przepięknie wygląda oświetlona w nocy w dzień tez robi wrażenie choć w nocy bardziej mi się podobała - zresztą sami zobaczcie zdjęcia jakie są w galeri - zobaczycie o co chodzi

© 2010-2021
sql: 3 time: 0.017508983612061 sec