Santa Maria della Salute

Bazylika położona na wyspie, nazywana także Chiesa della Salute lub potocznie La Salute, została zbudowana, zgodnie z dekretem senatu podpisanym przez dożę Nicolo Contarini, jako dar wdzięczności po zakończeniu epidemii dżumy, która zaatakowała blisko 30% mieszkańców Wenecji.

W fasadzie ozdobionej kolumnami znajdują się dwie nisze z posągami świętego Jerzego i świętego Stefana, po bokach popiersia dożów, Tribuna Memma i P. Zianiego. Dzwonnica pochodzi z 1791 roku. Wnętrze jest trzynawowe, zwieńczone kopułą w stylu weneckim, towarzyszy jej mniejsza kopuła na prezbiterium, na którego bokach zbudowano bliźniacze dzwonnice. Wokół większej kopuły charakterystyczne koncentryczne ślimacznice z marmuru. We wnętrzu cenna posadzka z marmurów polichromicznych oraz dzieła Tiziano i Tintoretto.

Santa Maria della Salute był konsekrowany w roku 1687. Jest to jeden z najlepszych przykładów Weneckiego baroku. Jest to oktagonalna konstrukcja z arkadami na których jest umieszczony tambur z kopułą, a po bokach znajduje się sześć kaplic. Fasada kościoła ma kształt łuku, po bokach ośmiokąta umieszczone są kaplice.Forum wypowiedzi:

  • leszek leszek

    Santa Maria della Salute jest projektu B. Longheny (barok). Andrea Paladio tworzył wcześniej chocoaż jego wpływy sięgają klasycyzmu

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.137864112854 sec