Wieża zegarowa

Zwana potocznie Torre dell Orologio, wznosi się z lewej strony placu, w pobliżu Bazyliki. Ta wspaniała renesansowa budowla, projektu M.Codussiego z 1499 r. opiera się na szerokiej arkadzie, podtrzymywanej przez lekkie kolumny, przylegające do filarów i składa się z trzech jednakowych kondygnacji. Pod łukiem arkady przejście na uliczkę Marzarie, jedną z najbardziej ruchliwych arterii miejskich.

Na I piętrze wielka tarcza zegarowa, ozdobiona emalią i złoceniami, wskazuje godziny, fazy księżyca i znaki zodiaku, tworzące kalendarz słoneczny.

Torre dell Orologio - Wieża Zegarowa
Torre dell Orologio - Wieża Zegarowa
Podczas święta Wniebowstąpienia o każdej pełnej godzinie, z lewych drzwiczekwyłania się orszak Trzech Króli na czele, którego znajduje się anioł z trąbą. Królowie biją pokłony

Na II piętrze, wewnątrz niszy ozdobionej kolumienkami figura Madonny z Dzieciątkiem z pozłacanego brązu, po bokach drzwiczki z dwoma okienkami, pokazującymi godziny i minuty. W okresie święta Wniebowstąpienia, wraz z wybiciem godziny, z lewych drzwiczek wychodzi orszak Trzech Króli, poprzedzony aniołem z trąbą. Królowie klękają przed Madonną i znikają w drzwiczkach po prawej stronie.

Na III piętrze lśni pozłacany, skrzydlaty lew św.Marka na błękitnym polu ze złotymi gwiazdami emblemat Wenecji i godło Republiki. Na szczycie wieży stoi wielki dzwon, obok którego sławni Mori (Maurowie) 2 figury z brązu wybijają godziny długimi młotami. Warto zwiedzić skomplikowany mechanizm zegarowy 1499 r. wykonany przez G. Paola Rainierego i jego syna, którzy wg legendy zostali oślepieni po stworzeniu swego dzieła, aby nikt więcej nie zamówił podobnego majstersztyku. Po obu stronach wieży znajdują się 2 symetryczne skrzydła, dobudowane na początku XVI w.Forum wypowiedzi:

  • tomek tomek

    Byłem trzy razy tznaczy 3 dni w Wenecji ale ani razu nie słyszałęm dzwonów z tej wieży - czy to znaczy że jest to już tylko zabytek?

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.012598037719727 sec