Złoty dom

Ca' d'Oro w języku polskim nazywany Złoty Dom, to najwspanialszy pałac nad Kanałem Grandę zbudowany miedzy 1421-40, arcydzieło mistrzów weneckich i lombardzkich, wg proj. M. Ravertiego i braci Bon. Od typowej weneckiej budowli pałacowej różni się tym, że fasada jego jest niesymetryczna. Architektura gotycka zezwalała czasem na odstępstwa od symetrii, jeżeli te pozorne kaprysy uzasadnione były ogólnymi warunkami i celami budowy.

Pełen fantazji gotyk wenecki. Nazwa pochodzi od złoceń, które niegdyś zdobiły fasadę. Budynek 3-kondygnacyjny, ozdobiony portykiem i dwoma piętrami loggii o ażurowym wystroju, nadającym budowli niezwykłą lekkość. Szczyt wieńczy pełna wdzięku koronka z marmuru. Pałac został wzniesiony dla Marino Contariniego, prokuratora św. Marka. Dziś jest siedzibą Galerii Kranchetti.

Wspaniały renesansowy Palazzo Vendramin-Calergi, w którym w 1883 r. zmarł Ryszard Wagner, spełnia obecnie funkcję zimowego kasyna. Wprawdzie złuszczyła się pozłota z fasady XV-wiecznego Ca'd'Oro (Zloty Dom), ale nadal pozostaje on najpiękniejszym pałacem w mieście. Fondaco dei Tedeschi był ongiś siedzibą kupców czeskich, węgierskich, austriackich, a zwłaszcza niemieckich (stąd jego nazwa). Tuż za nim obrzeżony sklepikami mosi Rialto spina łukiem kanał w najwęższym miejscu. W XVII wiecznym, niedawno odnowionym Palazzo Grassi odbywają się konferencje i wystawy sztuki współczesnej. Biura prefektury mieszczą się w okazałym renesansowym Palazzo Corner, a w Palazzo Contarini-Fasan. jeśli wierzyć opowieściom gondolierów, mieszkała kiedyś Desdemona, żona Otella.Forum wypowiedzi:

  • wiki wiki

    Na fasadzie budowli Ca'd'Oro, która jest najwybitniejszą realizacją w stylu gotyku płomienistego w mieście, nie ma dziś śladu po złoceniach, którym zawdzięcza swą nazwę.

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.055476903915405 sec