Burano

Burano jest oddalone od Wenecji o ok. 9 km. Leży na 4 wysepkach, liczy ok. 6 tys. mieszkańców, którzy zajmują się głównie rybołówstwem i artystycznym koronkarstwem. Rozwój tego rzemiosła datuje się od XVI w., kiedy to z inicjatywą wystąpiły żony dożów Malipiera i Grimaniego, przyczyniając się do upowszechnienia, jak również wysokiego poziomu artystycznego tego rękodzieła. Koronki z Burano sławne są na cały świat. Narzędziem pracy jest zwykła igła do szycia, co w połączeniu z niewyczerpaną inwencją twórczą mieszkanek wyspy, daje niebywałe efekty. W XIX w. powstała specjalna szkoła koronkarska, prosperująca do dziś.

Wyspa Burano to zwykła rybacka wioska, lecz zarazem prawdziwa oaza spokoju. Tu nikt się nigdzie nie spieszy - stare kobiety dziergają koronki, siedząc na progach domków, a na brzegu morza zawsze można spotkać malujących pejzaże artystów.Forum wypowiedzi:

  • twoje imię twoje imię

    Nina:Burano,piekne malownicze miasteczko.Zatrzymalismy sie na lunch aby chwilke odpoczac i posilic sie przed nastepnymi wypadami.Sliczne wyroby koronkowe,nawet przypadla mi do gustu pieknie zrobiona bluzka,niestety......byla bardzo kosztowna.Polecam wypad do tej miejscowosci.

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.017197132110596 sec