67 Festiwal Filmowy w Wenecji

Festiwal Filmowy w Wenecji, to obok Cannes oraz Berlina, najważniejsza impreza gromadząca międzynarodowe środowisko filmowe. Uchodzi za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata.

Podczas gali rozpoczynającej imprezę zaprezentowano nowy film Darrena Aronofsky'ego "Czarny łabędź", który zdążył już zebrać dobre recenzje. Wśród filmów ubiegających się o nagrodę Złotego Lwa jest także "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, przejmująca i mroczna opowieść o wojnie w Afganistanie.

Festiwal filmowy w Wenecji potrwa do 11 września. W głównym konkursie o nagrodę złotego lwa walczą 23 filmy. Wśród nich jest polski "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego. Nagrody przyzna jury, którego przewodniczącym będzie Quentin Tarantino. Zasiądą w nim także: meksykański pisarz i scenarzysta Guillermo Arriaga, litewska aktorka Ingeborga Dapkunaite, francuski reżyser Arnaud Desplechin, amerykański kompozytor Danny Elfman, a z Włoch reżyserzy: Luca Guadagnino i Gabriele Salvatores.

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d'Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpi (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.

tvn24.pl / onet.pl, 2010-09-02
© 2010-2021
sql: 3 time: 0.015676021575928 sec