Canal Grande

Kanał Grande (Canal Grande) popularnie zwany Canalazzo, jest największą i najważniejszą arteria wodną Wenecji. Ma kształt odwróconej litery S. Przecina całe miasto dzieląc je na dwie części, połączone ze sobą mostami: Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto i Ponte del’Accademia. Z kanału głównego odchodzi 45 kanałów bocznych, zwanych rio. Długość Kanału ok. 4 km, szerokość od 30-70 m, średnia głębokość 5 m. Po obu stronach wynurza się z wody ponad 150 marmurowych pałaców, wzniesionych w wiekach od XII XVIII, głównie w stylu gotyku weneckiego, jak również renesansowym, barokowym, a najczęściej stanowiącym mieszankę kilku stylów. Stanowiły one reprezentacyjne siedziby bogatych rodów patrycjuszowskich, które ubiegały się o miejsce nad Kanałem i rywalizowały między sobą w wystawianiu coraz świetniejszych rezydencji, tworząc w ten sposób unikalną w świecie ulicę wodną o fantastycznym kształcie i bajkowej architekturze. Nad Kanałem umieszczano przedstawicielstwa handlowe i magazyny (jondachi) krajów utrzymujących stosunki z Republiką Wenecką, a wokół mostu Rialto skupiały się targowiska miejskie, zaopatrywane obficie w różnorodne towary, przywożone codziennie drogą morską.

Przed pałacami tkwią pale do cumowania gondoli i galer, niektóre z nich bardzo stare, malowane w pasy i ozdobione herbami szlacheckimi. Urok Kanału podkreślają liczne ogrody pełne zieleni i kwiatów, małe placyki z pięknymi fasadami kościołów oraz malownicze bazary z owocami i warzywami. Po Kanale kursują pasażerskie stateczki, gondole, motorówki i barki z towarami. Jest to pulsująca życiem wodna arteria miasta. Canal Grande jest miejscem corocznych, o długiej tradycji i bogatej oprawie, imprez folklorystycznych i historycznych. W pierwszą niedzielę września odbywa się Renata Storica. Kanałem rusza wspaniały orszak paradnych galer, o 18 i 8 wiosłach wykonanych według wzorów XVI II-wiecznych, z wioślarzami w pięknych historycznych kostiumach.

Vaporetto na Grande Kanal
Vaporetto na Grande Kanal
Małe i zwinne stateczki vaporetto sprawnie dobijają do unoszących się na wodzie tuż przy nabrzeżu przystanków. Tramwaje pływają z dużą częstotliwością co sprawia, że nie

Za nimi płyną gondole w pełnej gali oraz mnóstwo małych łódeczek odświętnie udekorowanych. Przystrojone dywanami, zgodnie z dawną tradycją, okna i balkony pałaców oraz wybrzeża Kanału wypełniają mieszkańcy miasta i tłumy turystów. Całość tworzy niezwykle malowniczy widok. Potem rozpoczynają się sławne regaty gondolierów biorących udział w wyścigu na 7 km. Startują oni w pobliżu Giardini Reali, przepływają Canal Grande, zawracają przy Piazzale Roma i płyną prześcigając się do pałacu Ca' Foscari, gdzie znajduje się meta. Na trzech pierwszych zwycięzców czekają nagrody pieniężne, czwarty, zgodnie z tradycją, otrzymuje żywe prosię. W ciepłe, letnie wieczory z rzęsiście iluminowanych barek i gondoli dobiegają tony serenad, w wykonaniu doskonałych śpiewaków i orkiestr. W końcu sierpnia na Canal Grande odbywa się późnym wieczorem tradycyjna Serenada. Na dużej, ozdobnej galerze, iluminowanej kolorowymi lampionami, występuje orkiestra i soliści, którzy wykonują znane pieśni weneckie. Galera przystaje przed niektórymi pałacami i zgromadzoną publicznością, umożliwiając popis swoim śpiewakom i orkiestrze. Główną barkę otaczają setki gondoli i małych łódeczek z lampionami, co razem tworzy wyjątkową atmosferę i pozostawia niezapomniane wrażenie.Forum wypowiedzi:

  • jarek jarek

    Jedno z bardziej widokowych miejsc w Wenecji. Kanał Grande ma coś w sobie, pozatym jest większy i posiada większą cyrkulację wody która nie jest aż tak bardzo mętna jak woda w kanałach między budynkami.

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.013860940933228 sec