Gondole

Nieodłącznym składnikiem pejzażu Wenecji są gondole. Pełnią one funkcje najstarszego środka lokomocji na wodach laguny. Historia gondoli sięga VII w, była ona znana i używana za czasów pierwszego doży Anafesta Paoluccia.

Każda gondola ma oryginalną formę i budowę, robi wrażenie delikatnej, wywrotnej łupinki, podczas gdy naprawdę jest niesłychanie stabilna i mocna, a jednocześnie wytworna w linii. Kiedyś gondole były różnokolorowe, obite kosztowną materią często drapowaną i wyłożone poduszkami. Od 1562 r. z rozkazu Senatu Weneckiego zaczęto je malować na czarno.

Gondola na kanałach Wenecji
Gondola na kanałach Wenecji
Gondola - nieodłączny składnik pejzażu Wenecji. Najstarszy środek transportu w tym mieście do dziś najpopularniejszy wśród zwiedzających. Gondola sprawia wrażenie delikatnej i bardzo wywrotnej

Rozmiary i kształt gondoli są ściśle określone. Jej długość wynosi 11 m, szerokość - 1,75 m, nośność - do 6 osób. Wysmukły kształt lodzi i płaskie dno doskonale odpowiadają nawigacji na wąskich i niezbyt głębokich kanałach. Dziób gondoli ozdobiony jest żelaznym okuciem w formie zębnej halabardy. Wiosłowanie wymaga od gondoliera specjalnej sprawności, ma on do dyspozycji tylko jedno wiosło bez steru, osadzone z prawej strony, którego używa stojąc cały czas na rufie. Tradycyjny strój gondoliera składa się ze słomkowego kapelusza I kolorowa, wstążka, koszulki w pasy i ciemnych spodni.

Najczęściej i najchętniej wybieranym środkiem komunikacji są zatem słynne vaporetti, niewielkie stateczki, które pełnią funkcję wodnego tramwaju. Tym, którzy wolą skorzystać z taksówki wodnej, radzimy upewnić się, że pojazd oznaczony jest żółtym pasem z herbem miasta w kolorze czarnym i numerem oraz czy taksometr lub taryfikator są dobrze widoczne. Trzeba zaznaczyć, że przejazd taksówką jest bardzo drogi (jednorazowo kilkadziesiąt euro).

Kto zdecyduje się przemierzać Wenecję na własnych nogach, z ulgą być może przyjmie fakt, że oprócz trzech mostów (Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto, Ponte dell'Accademia) istnieje inny sposób na przeprawę przez Canal Grandę.

Za 50 min zapłacimy 73 EUR (to oficjalna cena standard, nie obejmuje ewentualnego akompaniamentu muzycznego). Kwotę tę można jednak podzielić na sześć osób, tyle bowiem zmieści się w gondoli. Każde dodatkowe 25 min kosztuje 37 EUR. Nocna wycieczka gondolą to wrażenie niezapomniane, lecz również cios dla naszej kieszeni. Od godz. 20.00 do 8.00 rano za pierwszych 50 min zapłacimy 91 EUR, za każde następne 25 min - 47 EUR.Pierwsza gondolierka Wenecji

Kobieta która wozi pasażerów, ma 23 lata i jest matką dwojga dzieci jest pierwszą gondolier-ką w Wenecji. Aby wykonywać zawód, którym od 900 lat parali się jedynie mężczyźni, Giorgia Boscolo »

Zwiedzanie»

Forum wypowiedzi:

  • krzysiek kowal krzysiek kowal

    Byłem tam z 2007 roku i jak dla mnie ta największa atrakcja Wenecji - czyli gondole są przesadnie drogie. Godzina rejsu gondolą kosztowała mnie dwa dni pobytu w Wenecji. Masakra a przez godzinę gondolą niewiele się opłynie. Może jeśli zebrało by się 6 osób (czyli komplet) i każdy zrzucił to godzinkę-dwie można się przepłynąć, bo tak samemu lub we dwoje to chyba tylko niemcy pływają. Masakrycznie drogo :(

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.016107082366943 sec