Most Rialto

Budowla masywna i dostojna, należy do najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Długość - 48m, szerokość - 22m. Most opiera się na jednym luku, który wznosi się 7,5 m nad lustrem wody. Prowadzą przezeń trzybiegowe schody, z których środkowe otoczone są sklepami złotniczymi i z pamiątkami. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na obie strony Kanału. Jest to najstarszy most wenecki. Przed nim istniał most drewniany, w części środkowej zwodzony, który zawalił się pod ciężarem zgromadzonego tłumu.

Most ten znajduje się w pobliżu pierwszej mennicy (nazywany był mostem pieniądza) powstał w 1170 r. Stojąca w dziś tym miejscu konstrukcja to szósta - i pierwsza wzniesiona z kamienia wersja najważniejszego połączenia między brzegami Canal Grandę, dzieło Antonia da Ponte. W symetrycznie rozmieszczonych arkadach znajdują się sklepy. Pierwotnie była to przestrzeń, w której prowadzono operacje bankowe i finansowe.

Most Rialto
Most Rialto
Ponte di Rialto to kamienny most w kształcie łuku, spinający brzegi Canal Grande. Jest dziełem Antonia da Ponte. Powstał w latach 1588 - 1592.

Wenecja aż do 1854 r. musiała czekać, by poza Rialto przerzucono nad Canal Grandę dwa inne mosty. Pierwsza stalowa konstrukcja w tym miejscu okazała się zbyt nisko zawieszona, by przepuścić vaporetti. Z braku funduszy w 1932 r. zbudowano prowizoryczny most drewniany, którego kopią jest most obecny.

Obecna konstrukcja kamienna pochodzi z 1592 r. i jest dziełem architekta Antonia da Ponte. Łuk mostu opiera się z każdej strony na 6 tysiącach dębowych pali, wbitych w dno kanału, dla wzmocnienia budowli. Budowa trwała 4 lata, a jej koszty wyniosły ok 250 tys. dukatów. Wokół Ponte Rialto znajdowało się niegdyś handlowe i finansowe centrum miasta. Tradycje handlowe przetrwały do dzisiaj.Forum wypowiedzi:

  • tomek tomek

    Co wam powiem to wam powiem, ale tam w Wenecji życie bez samochodu, ulic i typowej komunikacji miejskiej (taksówki, autobusy, tramwaje, metro...) życie wydaje się jakieś takie jak na innej planecie Ja naprawdę nie wiem jak tamtejsi ludzie dają sobie radę.

© 2010-2021
sql: 3 time: 0.01366114616394 sec