Most Westchnień

Jednym z popularniejszych zabytków w Wenecji jest XVII wieczny Most Westchnień nazywany Ponte dei Sospiri który dla części turystów wydaje się zbyt romantyczny. Został on zaprojektowany przez Antoniego Contino, zaś budowę ukończono w 1614 roku.

Most łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia (Prigioni Nuove) zbudowanym na przełomie XVI i XVII wieku. Obudowana konstrukcja jest przewieszona nad Kanałem Pałacowym. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze.

Most westchnień
Most westchnień
Jeden z popularniejszych i cieszących się największym zainteresowaniem mostów w Wenecji. To miejsce jest z pewnością umieszczane na liście obowiązkowych miejsc do zobaczenia zaraz po

Celem zbudowania mostu było umożliwienie połączenia pomiędzy więzieniem a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do cel, gdzie mieli odsiedzieć swój wyrok.

Most swoją sławę zawdzięcza XIX-wiecznym romantycznym pisarzom. Wedle ich wyobrażeń przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknie wzdychać do swych ukochanych pozostających na wolności które mogły zobaczyć ostatni raz przed odbyciem kary; niektórzy - w ogóle ostatni raz w życiu.

Z herbu umieszczonego na moście możemy wnioskować, że powstał w okresie między XVI a XVII wiekiem, z białego kamienia, śnieżnobiałego i eleganckiego. Dziś jest jednym z największych atrakcji turystycznych dla tych, którzy wybrali podróż gondolą po Wenecji.

Wnętrze mostu jest udostępnione dla zwiedzających muzealne wnętrza Pałacu Dożów. Z zewnątrz można go oglądać m.in. płynąc gondolą lub z Ponte della Paglia.Forum wypowiedzi:

  • tomek tomek

    Taki mały niepozorny mostek, gdy byłem w Wenecji to chyba akurat remontowali gzyms na budynku po prawej bo rusztowanie stało po całości... Jednak nie domyśliłem się że ten post jest tak niepozorny ;(

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.021458864212036 sec