Murano

Murano zostało zasiedlone w V w. przez mieszkańców Altino uchodzących przed inwazją Hunów. Najazd Longobardów spowodował następną falę uchodźców. Ok.1000 roku miasteczko rozrosło się. Posiadało własnych trybunów, sędziów i rządziło się swoimi prawami. Największy rozkwit osiągnęło na początku XVI w. Liczyło wówczas ok. 30 tys. mieszkańców, 17 kościołów, Wiele klasztorów, pałaców i willi szlachty weneckiej. Władze miejskie miały specjalny przywilej bicia oselli, tj. medali złotych lub srebrnych pozłacanych, którymi odznaczano burmistrza i wysokich urzędników państwowych.

Murano było miastem rodzinnym Vivarinich, sławnego rodu malarzy weneckich. Tu mieściła się znana pracownia A. Vivariniego, gdzie tworzył również jego brat Bartolomeo i syn Alvise, najwybitniejszy z rodu. Jednakże największą sławę przyniosła miastu sztuka wytopu szkła, która od XIII w. skoncentrowała się wyłącznie w Murano, dokąd przeniesiono huty weneckie w obawie przed możliwością spowodowania pożaru w mieście. Sposób wyrobu szkła był chroniony surowymi przepisami, a członkowie cechu stanowili grupę uprzywilejowaną, m.in. córki hutników mogły wchodzić w związki małżeńskie z patrycjuszami. Największy rozwój hutnictwa szkła przypada na XV i XVI w., co wiązało się z okresem świetności wyspy. Potem następuje powolny zmierzch. W XVIII w. rozwinęła się produkcja kostek mozaikowych i szkła artystycznego dmuchanego.

Szkła z Murano cechowała finezja formy, bogactwo kolorystyczne, techniczna wirtuozeria. Do najbardziej charakterystycznych należały wyroby ze szkła mlecznego, agatowego, lodowego, zdobione emalią i wzorami kwiatowymi. Historia rozwoju produkcji wyrobów szklanych przedstawiona jest w unikalnym Muzeum Szkła Artystycznego. Dawne tradycje są nadal kultywowane. Zaleca się zwiedzenie małych, prywatnych fabryczek, gdzie pracują prawdziwi mistrzowie w swym zawodzie, i gdzie można obserwować technikę wyrobu od początku do końca, a także nabyć wykonany przedmiot. Wśród artystycznych wyrobów ze szkła weneckiego szczególnie cenione są żyrandole, świeczniki, kieliszki, puchary oraz lustra w ozdobnych ramach.Forum wypowiedzi:

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.31857681274414 sec