Piazzetta di San Marco

Placyk Św.Marka rozciąga się na prawo od Bazyliki w kierunku morza i stanowi uzupełnienie głównego placu. Jeśli plac Św. Marka uznać, zgodnie z określeniem Napoleona, za wytworny salon, to przylegający doń placyk stanowi jego elegancki westybul, ograniczony od wschodu wspaniałą sylwetką Pałacu Dożów, od południa morzem a od zachodu gmachem Biblioteki Sansovina. W pobliżu Mola wznoszą się 2 kolumny, potężne monolity granitowe, przywiezione z Tyru, na początku XII w.

Z Syrii przywieziono 3 kolumny, ale jedna wpadła do morza w czasie wyładunku. Do XVI w. między kolumnami stało rusztowanie, na którym odbywały się egzekucje. Na kapitelach umieszczone są dwa symbole Wenecji: statua św. Teodora, pierwszego patrona miasta i skrzydlaty lew - symbol św. Marka. Marmurowy posąg św. Teodora jest kompozycją złożoną z fragmentów różnych zabytków. Głowa pochodzi z popiersia Mitrydatesa, króla Pontu, tors jest częścią oryginalnej rzeźhy rzymskiej z II w., smoka i kończyny dodano w XIV w.

Dwa filary na Piazzetta di San Marco
Dwa filary na Piazzetta di San Marco
Wejścia na Placyk św. Marka strzegą dwie kolumny. Potężne monolity granitowe zostały przywiezione z Tyru w XII w. Unieszczono na nich symbole Wenecji: statuę św.

Według opinii uczonych brązowy lew św. Marka jest posągiem chimery asyryjskiej z epoki Sasanidów (IV w.) lub zabytkiem starej sztuki chińskiej. Skrzydła zostały dodane później. W 1797 r. lew św.Marka został z polecenia Napoleona przewieziony do Paryża. Wrócił na swoje miejsce w 1815 r. mocno podniszczony.

+ dodaj wypowiedź
© 2010-2021
sql: 3 time: 0.016340970993042 sec