Pogoda i klimat

Wenecja ma klimat łagodny, średnia roczna wynosi 14,5 stopni Celsjusza. Lato jest ciepłe, ale niezbyt upalne dzięki wpływowi morza. Przeciętna temperatura lata wynosi około 23 st.C, zimy 4 st.C, mróz i śnieg występują tu niezmiernie rzadko.

Najbardziej deszczowym miesiącem jest październik, suchym luty, zaś wietrznym maj. Późną jesienią i w zimie, kiedy wieje wiatr scirocco, poziom morza podnosi się niebezpiecznie i tzw. wysoka woda (acqua alta) zalewa plac Św. Marka, wznoszący się zaledwie 42 cm ponad przeciętny przypływ morza. Woda dostaje się do atrium Bazyliki, a plac przykrywa kilkudziesięciu-centymetrowa warstwa, po której mogą swobodnie pływać gondole.

Zima w wenecji
Zima w wenecji
Choć średnie temperatury w Wenecji w okresie zimowym wynoszą około 3-5 st Celsjusza powyżej zera, to jednak zdarzają się czasami opady śniegu lub przygruntowe przymrozki.

Piesi korzystają z drewnianych kładek ułożonych w Bazylice i na placu. Widok jest niecodzienny, a skutki działania wody powodującej erozję budynków oraz wilgoć i pleśń w pomieszczeniach parterowych jest nieobliczalny.Wysokie temperatury w Wenecji

We Włoszech ogłoszono stan alarmowy z powodu fali upałów, rozszerzając go jednocześnie na kolejne miasta. Obowiązuje już w 23 ośrodkach w całym kraju. W dziewięciu miastach Obrona Cywilna ogłosiła trzeci, »

Natura»

Forum wypowiedzi:

  • tomek tomek

    Co jak co, ale pogoda we włoszech jest tak samo murowana jak w Chorwacji. Kto był w jednym z tych krajów wie o cym mówie. Jak jest ciepło to jest ciepło od rana, a nie tak jak w Polsce rano jest zimno potem ciepło potem popada deszcz i do końca dnia można zapomnieć już o ładnej pogodzie.

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.015553951263428 sec