Wenecja ma klimat łagodny, średnia roczna wynosi 14,5 stopni Celsjusza. Lato jest ciepłe, ale niezbyt upalne dzięki wpływowi morza. Przeciętna temperatura lata wynosi około 23 st.C, zimy 4 st.C, mróz i śnieg występują tu niezmiernie rzadko.
Najbardziej deszczowym miesiącem jest październik, suchym luty, zaś wietrznym maj. Późną jesienią i w zimie, kiedy wieje wiatr scirocco, poziom morza podnosi się niebezpiecznie i tzw. wysoka woda (acqua alta) zalewa plac Św. Marka, wznoszący się zaledwie 42 cm ponad przeciętny przypływ morza. Woda dostaje się do atrium Bazyliki, a plac przykrywa kilkudziesięciu-centymetrowa warstwa, po której mogą swobodnie pływać gondole.
Piesi korzystają z drewnianych kładek ułożonych w Bazylice i na placu. Widok jest niecodzienny, a skutki działania wody powodującej erozję budynków oraz wilgoć i pleśń w pomieszczeniach parterowych jest nieobliczalny.
We Włoszech ogłoszono stan alarmowy z powodu fali upałów, rozszerzając go jednocześnie na kolejne miasta. Obowiązuje już w 23 ośrodkach w całym kraju. W dziewięciu miastach Obrona Cywilna ogłosiła trzeci, »
Natura»
Co jak co, ale pogoda we włoszech jest tak samo murowana jak w Chorwacji. Kto był w jednym z tych krajów wie o cym mówie. Jak jest ciepło to jest ciepło od rana, a nie tak jak w Polsce rano jest zimno potem ciepło potem popada deszcz i do końca dnia można zapomnieć już o ładnej pogodzie.