Położenie

Wenecja leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką od strony zachodniej. Jej odległość od lądu wynosi 4 km, od otwartego morza 2 km; ma powierzchnię 7 km2, długość tj. nieco ponad 4 km, szerokość ok. 3 km. Miasto podzielone jest na 6 dzielnic zwanych sestieri: San Marco, Castello, Santa Croce, San Polo, Cannare-gio, Dorsoduro. Każda z nich ma własną numerację domów, poprzedzoną numerem dzielnicy. Wyjątek stanowi Wyspa Sw. Heleny zabudowana po I wojnie światowej willami, których numeracja zgodna jest z ogólnie przyjętymi zasadami. Z lotu ptaka miasto ma kształt ryby przeciętej ogromną, odwróconą literą S, uformowaną przez Kanał Grandę.

Położenie Wenecji i jej pełna uroku architektura budziły zachwyt Petrarki, Dantego, wielkich muzyków Wagnera, Haendla, Glucka i Mozarta, którzy szukali tu natchnienia do swoich kompozycji. Poeci i pisarze Byron, d'Annunzio, Goethe i wielu innych opisywali jej piękno. Wenecja była zawsze pierwszym etapem Polaków w podróży do Wioch. Przebywali tu królowie: Bona Sforza, Henryk Walezy, Władysław IV, Marysieńka Sobieska, August II Sas. Z wojskami Napoleona zawitali do Wenecji legioniści Henryka Dąbrowskiego. Spośród wielu polskich malarzy i pisarzy, wyjątkowym sentymentem darzyli to miasto Aleksander i Maksymilian Gierymscy, Maria Konopnicka, Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski i Stanisław Wyspiański. Wyspiański chłonął Wenecje sercem i oczyma. Jego opisy zawarte w Listach z Wenecji pełne są poezji i uroku miasta.

Mapa Wenecji
Mapa Wenecji
Wenecja to wyspa w kształcie ryby, przecięta największym kanałem - Grande Canale. Ze stałym lądem połączona jest torami kolejowymi i jest to jedyny sposób transportu

Wenecja jest stolicą regionu Veneto (Wenecji Euganejskiej), położonego w północno-wschodniej części Włoch, sięgającego na północy Austrii, na zachodzie jeziora Garda, na południu rzeki Padu, na wschodzie driatyku. Region Veneto, poza stolica, obejmuje takie znane miasta jak: Verona (Werona), Padova (Padwa), Vicenza, Trevi-so, Belluno oraz ośrodek sportów zimowych o światowej sławie Cortina d'Ampezzo. Powierzchnia regionu 18 tys. km2. Zróżnicowanie geograficzne Veneto jest ogromne: na północy Alpy Wschodnie (Dolomity przekraczające 3 000 m, n.p.m.; Alpy Weneckie), na południu wschodnia część Niziny Padańskiej uformowanej przez rzeki Pad, Adygę, Brentę, Sile i Piave wpadające do Adriatyku, na wschodzie Laguna Wenecka świat tysiąca wysp i wysepek.Forum wypowiedzi:

  • jarosław k. jarosław k.

    Byłem w Wenecji w minione wakacje (208) jadąc tam miałem mieszane uczucia, bo drogo, tłoczno i wogole kosztem wakacji w Chorwacji. Trzeba było kilka dni wcześniej wyjechać z Chorwacji żeby spędzić te dni w Wenecji. Jednak w sumie nie żałuje - było fajnie i napewno jest co zwiedzać i wspominać Jednak nie mając zbędnych kilkunastu tysięcy $$$ to nie ma sensu tam jechać ponownie za rok. To co już widziałem starczy... pozdrawiam

© 2010-2021
sql: 3 time: 0.015856027603149 sec