Torcello

Wyspa usytuowana jest na północnym krańcu laguny weneckiej. Kiedyś stanowiła port morski pobliskiego miasta Altino. Jej historia zaczyna się w 451 r., kiedy przybyli tu mieszkańcy Altino, uchodzący przed najazdem Hunów. Następna partia przesiedleńców dotarła na wyspę w VII w. po zniszczeniu Altino przez Longobardów.

Z uchodźcami przybył biskup Paolo, który przeniósł do Torcello siedzibę biskupstwa wraz ze skarbcem kościelnym. Wkrótce Torcello stało się najważniejszym centrum handlowym laguny, bogacąc się na handlu morskim z ludnością wybrzeży Adriatyku. Między VII i X w. Torcello przeżywa swój rozkwit. Powstają liczne palące, kościoły, klasztory, a także stocznia okrętowa; liczba mieszkańców sięgnęła 30 tysięcy. Rządy sprawowali miejscowi trybunowie przy pomocy Wielkiej i Malej Rady, zależni jedynie od egzarchy z Rawenny, namiestnika Bizancjum.

Od XV w. rozpoczyna się powolny zmierzch świetności wyspy, spowodowany konkurencją Wenecji i Burano, a głównie trudnością żeglugi w rejonie wyspy, wokół której powstawało coraz więcej mielizn wskutek zmiany biegu rzeki Sile i skierowania jej ujścia na wschód do rzeki Piave. W rezultacie okolice Torcello stawały się coraz bardziej bagniste, laguna zamierała, sprzyjając rozwojowi malarii, która dziesiątkowała mieszkańców, zmuszając większość do opuszczenia wyspy. Cenne zabytki ulegały ruinie, a biskupstwo zostało przeniesione na pobliskie Burano. Dzisiaj wyspa zamieszkana jest przez kilkudziesięciu rybaków i opiekunów najstarszych zabytków kultury estuarium.Forum wypowiedzi:

  • twoje imię twoje imię

    NINA: Piekne ,spokojne miasteczko.Wspaniale restauracje.

© 2010-2022
sql: 3 time: 0.018389940261841 sec