Zdjecia » Bazylika św. Marka » Basilica San Marco by night

Basilica San Marco by night

(Zwiedzanie / Budynki - Bazylika św. Marka)

Atrium otacza Bazylikę od frontu i z lewej strony. Z prawej zostało zamknięte i przekształcone w baptysterium oraz kaplicę Zena. Dzięki bogactwu artystycznemu swego wnętrza stanowi przedsionek godny "Złotej Bazyliki". Sklepienie pokrywają cenne mozaiki ułożone przez mistrzów wenecckich z wielkim artyzmem i techniczną perfekcją. Przeważają mozaiki romańskie z XII i XIII w., stanowiące unikalny cykl historii biblijnych od stworzenia świata po exodus z Egiptu. Ściany wyłożone są kolorowym marmurem i ozdobione kolumnami o bogatych kapitelach. Oryginalna marmurowa posadzka mozaikowa o wzorach geometrycznych pochodzi z XI-XII w. Atrium ma kształt galerii, składającej się z 7 małych naw, przesklepionych kopułami i przedzielonych szerokimi arkadami.
Nad portalem - św. Klemens, mozaika z 1532 r. Po obu stronach schodów - kolumny z marmuru białoczarnego o niezwykle pięknych kapitelach z głowami lwów i orłów pochodzące prawdopodobnie ze świątyni Salomona w Jerozolimie. W kopule i w lunetach mozaiki z pocz. XIII w., jedne z najbardziej cennych w Bazylice, inspirowane miniaturami z Biblii Cotoniana z VI w., przedstawiające stworzenie świata i człowieka. Są one dziełem nieznanego, wybitnego mistrza, które wyróżnia się wśród innych mozaik Bazyliki wyraźnie zaakcentowanym stylem romańskim. Arkada I podtrzymywana jest od strony kościoła przez 4 kolumny ze wspaniałymi kapitelami bizantyńskimi, połączonymi w górze wielką marmurową muszla, sztuka bizantyńska z IX w. Po drugiej stronie w niszy - grobowiec doży V. Faliera z pocz. XI w. Na podłuczu arkady mozaiki przedstawiające niezwykle realistycznie historię Noego i potop w 15 obrazach, tego samego artysty co w kopule I nawy.

Basilica San Marco by night

Bazylika św. Marka

Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika Św.

© 2010-2022
sql: 4 time: 0.019842147827148 sec