Zdjecia » Bazylika św. Marka » Bazylika św. Marka - zabytek sakralny

Bazylika św. Marka - zabytek sakralny

(Zwiedzanie / Budynki - Bazylika św. Marka)

Bazylika św. Marka jest bez wątpienia obiektem zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów przybywających do Wenecji z całego świata.

Bazylika św. Marka - zabytek sakralny

Bazylika św. Marka

Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika Św.

  • Komentarze i opinie
  • alex alex

    Patronem Wenecji byt wcześniej św. Teodor, nazywany w tutejszym dialekcie Todaro. Wprawdzie nie zapomniano o nim, lecz stawa relikwi św. Marka zupełnie przyćmiła jego kult. Ich burzliwe dzieje wcale się nie zakończyły: po pożarze w 976 r., w którym kościół poważnie ucierpiał, zaginął ślad po ciele świętego - jedyne trzy osoby znające miejsce jego pochówku zabrały ten sekret z sobą do grobu. Wenecjanie jęli się więc modlić i pościć w intencji odnalezienia relikwi. I zdarzył się cud: za rządów doży Vi-tale Faliera (1084-96), w czasie konsekracji trzeciej świątyni wzniesionej w tym miejscu (25 VI 1094) odłamał się fragment filara transeptu, odsłaniając ludzkie ramię. Relikwię umieszczono w krypcie, a w XIX w. - pod głównym ołtarzem. Bazylika jest zapewne dziełem greckiego architekta. Od samego początku była dumą Wenecjan: doża Domenico Selvo (1071-84) nakazał nawet kupcom przywieźć ze Wschodu marmuryi rzeźby do jej dekoracji.

    napisano dnia: 2009-05-24 20:50:02
  • + dodaj komentarz
© 2010-2021
sql: 4 time: 0.011059999465942 sec