Zdjecia » Bazylika św. Marka » Bazylika Św.Marka nocą

Bazylika Św.Marka nocą

(Zwiedzanie / Budynki - Bazylika św. Marka)

Wyższą kondygnację Bazyliki dzieli od niższej taras z balustradą, na którym zasiadali ongiś dożowie w otoczeniu patrycjuszy i wybitnych gości, uczestnicząc w obchodach tradycyjnych świąt i uroczystości państwowych, jak np. z okazji zwycięskiego podboju Krety w 1347 r., uświetnionego wspaniałym turniejem, któremu przyglądał się m.in. Petrarka.
Pośrodku tarasu, nad głównym portalem tkwi dumnie antyczna kwadryga, symbol triumfu Republiki Weneckiej, którą tworzą cztery brązowe rumaki, niegdyś pozłacane - wspaniałe dzieło sztuki greckiej z IV - III w. p.n.e., przypisywane przez niektórych sławnemu rzeźbiarzowi Lizypowi.
Pod arkadami wyższej kondygnacji znajdują się 4 mozaiki przedstawiające zdjęcie z krzyża, zejście do piekieł, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie, ułożone wg kartonów Maffea z Werony (pocz. XVII w.). Gotyckie zwieńczenie fasady stanowi arcydzieło pracy rzeźbiarzy lombardzkich i toskańskich XIV i XV w. Jest to koronka marmurowa złożona z figur, wieżyczek i płaskorzeźb. Wspaniałe posągi są dziełem braci Dalie Masegne oraz mistrzów lombardzkich i florenckich. Strzeliste wieżyczki między łukami, wsparte na kolumnach, kryją posągi ewangelistów (Dalie Masegne). Pod nimi - 4 oryginalne doccioni, ukryte w otworach dzbanów, spoczywających na barkach dorodnych mężczyzn, dzieło mistrza lombardzkiego z XV w. Na szczycie ozdobnych łuków "w ośli grzbiet" - posągi świętych wojowników.

Bazylika Św.Marka nocą

Bazylika św. Marka

Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika Św.

© 2010-2022
sql: 4 time: 0.02031397819519 sec