Zdjecia » Pałac Dożów » Brama na dziedziniec Pałacu Dożów

Brama na dziedziniec Pałacu Dożów

(Zwiedzanie / Budynki - Pałac Dożów)

Porta delia Carta (Brama Dokumentów) to miejsce, skąd doża obwieszczał swoje dekrety. Gotycka rzeźba przedstawia dożę klęczącego przed lwem św. Marka, a w bocznych niszach stoją parami alegoryczne postacie przedstawiające Rozwagę i Wstrzemięźliwość, oraz Hart ducha i Miłosierdzie.
Znajdujące się na wewnętrznym dziedzińcu Schody Gigantów (Scala dei Giganti), wzięły swą nazwę od gigantycznych figur Neptuna i Marsa dłuta Sansovina. Po złotych schodach (Scala d'Oro), mijając po drodze przebogate prywatne apartamenty dożów, dochodzi się na trzecie piętro do atrakcyjnie ozdobionych sal rady. Tutaj, podobnie jak w większości weneckich kościołów i pałaców, ściany nie są udekorowane łatwo ulegającymi zniszczeniu w wilgotnym klimacie freskami, ale wyłożone malowanymi płytami i tkaninami. W Anticollegio warto obejrzeć Porwanie Europy Veronesa, Bachusa i Ariadnę oraz Kuźnię Wulkana Tintoretta; w Sala del Collegio alegoryczny cykl Vero-nesa sławiący Wenecję; w Sala d'Armi broń i zbroje.

Brama na dziedziniec Pałacu Dożów

Pałac Dożów

Zwany Palazzo Ducale, to wspaniała siedziba dożów i najwyższych organów władzy Republiki wyraża przepych i potęgę a jednocześnie stanowi wspaniałe arcydzieło weneckiego gotyku. Placyk Św. Marka z widokiem na wyspę Św.

© 2010-2022
sql: 4 time: 0.017170906066895 sec