Zdjecia » Budynki » Fasada Bazyliki sw Marka

Fasada Bazyliki sw Marka

(Zwiedzanie / Budynki - Budynki)

Od strony Placu św. Marka kościół zdobi imponujących rozmiarów fasada z pięcioma portalami zwieńczonymi półkolistymi tympanonami, które zdobią barwne mozaiki. Pod arkadami kondygnacji wyższej znajdują się cztery mozaiki przedstawiające kolejno zdjęcie z krzyża, zejście do piekieł, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie.

Fasada Bazyliki sw Marka

Budynki

Pierwsze budowle wznoszone na wyspach laguny wykazują wyraźnie wpływy starochrześcijańskiej architektury Rawenny, czego przykładem jest katedra S. Maria Assunta na wyspie Torcello, zbudowana VII w. na wzór trójnawowych, podłużnych bazylik o trzech apsydach oraz poprzedzającym świątynie narteksie.

  • Komentarze i opinie
  • znawca znawca

    Od strony Piazeta dei Leoncini do bazyliki prowadzi Porta dei Fiori (Brama Kwiatóv piękny portal z romańską płaskorzeźbą przedstawiającą Boże Narodzenie. Elewacja południowa przylega do Pałacu Dożów. W niej znajduje się wejście do bapt sterium poprzedzone kolumnami pochodzącymi być może z Saint-Jean-d'Acre, d: siejszej Akki. Do Wenecji dostały się zapewne jako trofeum po zwycięstwie nad Genue czykami w 1258 r. Dwie podpory z białego marmuru i porfiru są dziełem sztuki syryjski z VI w. Porfirowa kolumna to rodzaj tablicy prawa - na nich obwieszczano aktualne prz pisy. Na rogu kościoła umieszczono słyną rzeźbę Tetrarchów z IV w. Chodzi prawd podobnie o wizerunek sprawujących jednoczesne rządy cesarzy rzymskich Dioklecjar Maksymiana, Galeriusza i Konstancjusza. Próbując połączyć posąg z legendą Św. Mark widziano w nich Saracenów, którzy skamienieli, gdyż chcieli obrabować skarbiec kości ła, znajdujący się po wewnętrznej stronie muru.

    napisano dnia: 2009-04-18 23:21:06
  • + dodaj komentarz
© 2010-2021
sql: 4 time: 0.016291856765747 sec