Zdjecia » Fondamenta del Arsenal » Lwy Arsenału

Lwy Arsenału

(Zwiedzanie / Budynki - Fondamenta del Arsenal)

Lew po lewej stronie ozdabiał kiedyś oort w Pireusie. Pierś i boki drapieżnika zdobią znaki pisma runowego. Leżący lew (po prawej stronie), kiedyś był ozdobą drogi między Atenami i Eleuzyną. Dalej znajdują się dwa lwy mniejszych rozmiarów z VI w. p.n.e., przywiezione z Delos w Grecji.

Lwy Arsenału

Fondamenta del Arsenal

Arsenał został założony przez doże O. Faliera w 1104 r. i miał służyć konstrukcji okrętów wojennych i handlowych Republiki.

 • Komentarze i opinie
 • kaśka kaśka

  Do Arsenału, dawnej stoczni, strzeżonego przez warowne średniowieczne mury, prowadzą dwie główne bramy: od morza i lądu. Od lądu dostaniemy się do środka przez portal powstały ok. 1460 r., ozdobiony archaicznymi greckimi posągami lwów, przywiezionymi przez Francesca Morosiniego w 1687 r. piponownym zdobyciu Morei (Peloponezu). Wejście od morza oznaczają dwie wieże, przebudowane w 1686 r., pomiędzy którym przepływa dziś vaporeto.

  napisano dnia: 2009-04-18 22:42:28
 • jarosław k. jarosław k.

  Lew z lewej strony ozdabiał "port vr Pireusie. Piersi i boki zwierzęcia pokrywają dziwne znaki, będące starym pismem runowym. Lew z prawej strony, leżący, znajdował sie kiedyś na drodze miedzy Atenami i Eleuzyną. Obok niego dwa lwy mniejszych rozmiarów, z których pierwszy (z VI w. p.n.e.) pochodzi z Delos w Grecji. Na murze popiersie Dantego. W atrium, z lewej Madona z Dzieciątkiem, marmurowa kapliczka, dzieło J. San-sovina. Przez okna rozciąga się widok na basen portowy z przyległymi budynkami. Na placu przed Arsenałem maszt z brązu, dekorowany płaskorzeźbami przedstawiającymi Neptuna i Wenecję - władczynię morza, wzniesiony w 1693 r. ku czci F.Morosiniego. Arsenał ma połączenie wodne z Basenem Św. Marka.

  napisano dnia: 2009-04-18 22:59:04
 • + dodaj komentarz
© 2010-2021
sql: 4 time: 0.012681007385254 sec