San Marco

(Zwiedzanie / Budynki - Bazylika św. Marka)

Wyższą kondygnację Bazyliki św. Marka dzieli od niższej taras z balustradą. Zasiadali tam dożowie wraz z patrycjiuszami. Pośrodku tarasu znajduje się antyczna kwadryga zaprzężona w cztery rumaki. Stanowi ona symbol triumfu Republiki Weneckiej. Wspaniałe dzieło sztuki greckiej.

San Marco

Bazylika św. Marka

Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika Św.

  • Komentarze i opinie
  • julia julia

    Tuż za główną bramą świątyni, na prawo, znajduje się nagrobek doży Vitale Foliera, sprawcy sprowadzenia relikwi św. Marka. Sześć niewielkich ko-pułek przedsionka przystrajają XI-wieczne mozaiki ze staro-testamentowymi postaciami — Noego, Abrahama, Mojżesza i Abla (scena zabójstwa). Wnętrze emanujące odblaskiem mozaik, subtelnie podświetlonych z wysoko umieszczonych okien, oraz wypełnione ciepłą barwą marmurów zasługuje w pełni na miano Rkościoła ze złota". Oryginalne mozaiki na pięciu kopułach i wielkich cylindrycznych sklepieniach pochodzą z XI—XV w. Najlepsze wśród nich to XIl-wieczne Zesłanie Ducha św. (kopuła w nawie) i Wniebowstąpienie z XIII w. (kopuła centralna). Inne ucierpiały wskutek niewłaściwej renowacji lub są po prostu kopiami wykonanymi ręką takich artystów jak Belini, Mantegna i Tintoreto.

    napisano dnia: 2009-04-18 23:20:31
  • + dodaj komentarz
© 2010-2021
sql: 4 time: 0.014091968536377 sec