Zdjecia » Plac św. Marka » Wejście na Plac św Marka

Wejście na Plac św Marka

(Zwiedzanie / Place - Plac św. Marka)

Na nabrzeżu wejścia strzegą dwie kolumny z granituz godłami Wenecji - lwem św. Marka i postacią pierwszego patrona miasta , św. Teodora.

Wejście na Plac św Marka

Plac św. Marka

Plac Św.Marka jest uważany za jeden z najpiękniejszych placów świata, dzięki niezwykłej kompozycji i architekturze łączącej w sobie elementy fantazji i rzeczywistości. Zachwycony harmonią marmurowych pałaców Napoleon nazwał go najpiękniejszym salonem świata.

  • Komentarze i opinie
  • znawca znawca

    O każdej porze dnia światło wyczarowuje z pięciu bizantyńkich kopuł bazyliki z XIII w. ni zapomniany spektakl. Arkadową fasadę dzieli obiegający również boki budowli balkc Boczne elewacje świątyni wychodzą na Piazeta dei Leoncini i Piazeta S. Marco. Podłucza arkad fasady wypełnia dekoracja mozaikowa z przedstawieniem scen biblijny oraz dziejów relikwi św. Marka, powstała w większości już w okresie nowożytnym lub zi konstruowana w XIX w. Jedyną mozaiką pozostałą z oryginalnej dekoracji kościoła jest sce przeniesienia ciała św. Marka do bazyliki (1260-70) w pierwszej arkadzie po lewej stronie. Na balkonie zwracają uwagę kopie rzeźb czterech koni odlanych z brązu (oryginały zn. dują się w muzeum).

    napisano dnia: 2009-04-18 23:17:57
  • + dodaj komentarz
© 2010-2022
sql: 4 time: 0.034339904785156 sec