Zdjecia » Zwiedzanie » Widok z dzwonnicy w Wenecji

Widok z dzwonnicy w Wenecji

(Zwiedzanie / - Zwiedzanie)

Miła sercom wenecjan campanile strzela w niebo na 98,6 m, od 10 wieków pełniąc funkcję dzwonnicy, latarni morskiej, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. Cesarz Fryderyk III wjechał konno na szczyt po jej spiralnym podjeździe. Na niej także wywieszano w drewnianych klatkach j przestępców. W 1902 r. pokryła się siatką pęknięć, rozkruszyła z trzaskiem i osiadła w gruzach i na placu. Ofiar w ludziach nie było, ale niestety uległa zniszczeniu XVI-wieczna logetta Jacopa Sansovina. Dziesięć lat później, w swe tysięczne urodziny, kampanila została odbudowana. Odchudzono ją przy tej okazji o kilka ton. Z pieczołowicie odtworzonej logetty można wjechać windą na wieżę, skąd widać spory szmat Adriatyku, a w pogodne dni nawet Dolomity na północy.

Widok z dzwonnicy w Wenecji

Zwiedzanie

Z lotu ptaka miasto ma kształt ryby przeciętej ogromną, odwróconą literą S, uformowaną przez Kanał Grandę. Najstarszą część stanowi strefa wokół mostu Rialto, gdzie na początku IX w. przeniosły się władze laguny.

  • Komentarze i opinie
  • joanna tropher joanna tropher

    Przepiękny widok rozpościera się z samej góry Dzwonicy. Najlepsze w tym jest to że można z niej spoglądać w każdy kierunek świata. Naprawdę warto odstać czasami nawet kilka godzin w kolejce, by wejść na górę i zobaczyć to co ja zobaczyłam. Wenecja jest przepiękna, ludzie musicie ją zwiedzić puki jeszcze jest w stanie niemal nienaruszonym i nie tkniętym ręką współczesnego człowieka. Jak wiadomo Wenecja umiera, za kilka, kilkanaście a moze kilkadziesiąt lat ludzkość stanie przed trudną decyzją - co z zabytkami przenosić czy "ratować" dalej... To już nie będzie taka Wenecja jak obecnie.

    napisano dnia: 2009-01-06 17:43:49
  • + dodaj komentarz
© 2010-2022
sql: 4 time: 0.036847114562988 sec