Pierwsza gondolierka Wenecji

Kobieta która wozi pasażerów, ma 23 lata i jest matką dwojga dzieci jest pierwszą gondolier-ką w Wenecji. Aby wykonywać zawód, którym od 900 lat parali się jedynie mężczyźni, Giorgia Boscolo musiała ukończyć 400-godzinny kurs i zdać trudny egzamin. "Zawsze kochałam gondole i w przeciwieństwie do moich trzech sióstr zamiast spotykać się z przyjaciółmi wolałam wiosłować z tatą" - zdradziła dziennikarzom Giorgia dumna z przyjęcia do męskiego grona gondolierów, którzy przez lata przekazywali sobie zawód z ojca na syna.

Jej ojciec wciąż jednak nie może uwierzyć, że córce się udało: "Nadal myślę, że praca gondoliera jest typowo męska, ale jestem pewien, że ze swoim doświadczeniem Giorgia łatwo sobie poradzi" - powiedział Dante Boscolo.

Kursy na przewoźników rozpoczęto w Wenecji w 2007 r., a ich uczestnicy muszą przejść półroczne szkolenie ze sterowania gondolą, znajomości wszystkich kanałów i historii miasta. Ewentualne wątpliwości, czy kobiecie starczy krzepy, by kierować łodzią wypełnioną pasażerami, Giorgia rozwiewa zapewnieniem, że "poród wymaga dużo większego wysiłku". Oprócz niej na gondolierkę szkoliły się jeszcze dwie kobiety, ale nie przeszły egzaminu, Giorgia zdobyła minimum potrzebnych punktów.

dziennik.pl, 2009-06-30
© 2010-2022
sql: 3 time: 0.012629985809326 sec